CİLDİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Tarafından Alize
0 Yorum yap
CİLT LEKELERİNE: SALYANGOZ ÖZÜ

Kaliteli bir cilt yapısına sahip olmayı herkes ister. Ancak bazı sebeplerden dolayı cilt yapısı bozulabilir ve istediğiniz cilde sahip olamayabilirsiniz. Yaşamınızda birkaç detaya dikkat ederek cildinizi olumsuz etkenlere karşı koruyabilir ve yeniden yapılandırabilirsiniz.

Cildi Etkileyen Faktörler Nelerdir? Cilt yapısı nasıl korunur? Güneş ışınlarının cilde zararları nelerdir? Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

CİLDİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

İnsan bedeni hemen hemen her durumdan etkilenebilen bir yapıya sahiptir. Özellikle cildimiz fizyolojik ya da psikolojik birçok nedenden dolayı tepki gösterebilir. Bunun dışında cildin en çok etkilendiği ve reaksiyon gösterdiği durumlar şöyledir;

CİLT TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

Düzenli ve doğru yapılmayan cilt temizliği zamanla cilt problemlerine sebep olur. Cilt yapısı gözenekler sayesinde nefes alabilen bir dokuya sahiptir. Cilt yüzeyindeki gözeneklerin kir, yağ ve makyaj kalıntıları gibi durumlardan dolayı tıkanması ciltte akne ve sivilce problemlerinin yanı sıra birçok cilt hastalığın da zemin hazırlar. Görünen en hafif olumsuz etki ise cildin parlaklığını ve canlılığını kaybederek renk pigmentlerinin zamanla deforme olmasına böylece lekeler oluşmasına sebep olmasıdır. Düzenli ve doğru yapılan cilt temizliği ve bakımı, ışıltılı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cilt temizliğine özen göstermek ve cildin nem dengesini korumak cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan faktörlerdir.

SAĞLIKSIZ BESLENME VE DÜŞÜK YAŞAM KALİTESİ

Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve bol su içmek cildin gençleşmesine ve kendini yenilemesine sebep olurken, aksi davranışlar sağlıksız bir cilde neden olur. Alkol ve sigara tüketimi, uyku kalitesinin azlığı, yoğun stresli bir yaşam yine cildin erken yaşlanmasına, mat ve cansız görünmesine sağlamaktadır. Yıllar geçtikçe cildinizin biyolojik sisteminize meydan okumasını istiyorsanız yaşam kalitenizi arttırarak zararlı besinlerden uzak durmalısınız.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Cildimiz gün içerisinde olumsuz birçok duruma maruz kalmaktadır. Hava kirliliği ve mevsimsel hava koşulları gibi durumlar cilde zarar veren etkenlerin başında gelmektedir. Havadaki zararlı maddeler ve güneş ışınları cilt ile direkt temas halindedir. Bu durum ise cilt yapısını bozabilen durumlara sebebiyet verebilir. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava koşulları, aşırı sıcak ya da soğuk havalar cildin nem dengesini kaybetmesine ve kurumasına sebep olmak üzere önlem alınmadığı takdirde bir çok cilt deformasyonuna da sebep olabilmektedir. Bu nedenle cildin nem dengesini korumak ve serbest radikallerin ciltten kolay atılmasını sağlamak için gün içerisinde bol su tüketmek cildin çevresel faktörlerden olumsuz etkilenmesini azaltacaktır.

Özellikle yaz aylarında yüksek oranda zararlı güneş ışınlarına maruz kalırız. Zararlı UV ışınları cilt yapısındaki bileşenleri etkileyip renk pigmentlerini değiştirme özelliğine sahiptir. Bu sebeple ciltte oluşan güneş lekeleri de bir nevi ciltteki ölü hücrelerin göstergesi denilebilir. Bu derece zararlı bir durumdan cildinizi korumanın en etkin yolu ise güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi cildi zararlı uv ışınlarına karşı korur ve cildin yapıtaşlarını besler. Böylece cildiniz sağlıkla ışıldamaya devam eder.

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Güneş kremi seçerken nemlendirici etkisinin olmasına ve yüksek korumalı (50+) olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca E vitamini içeren güneş kremleri cildi hem koruyucu hem besleyici özelliğe sahip olduğundan mümkün olduğunca bu içeriklere sahip güneş kremi tercih etmelisiniz. Bizim önerimiz Lİcape Çok Yönlü ve Yüksek Korumalı Güneş Kremi olacaktır. Licape Güneş Kremi, içeriğindeki bitkisel aktifler ve özel formülüyle cildinizi hem zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan hem de besleyen bir yapıya sahip.Nemlendirici etkiye sahip güneş kremi tercih ederek yaz aylarında oluşabilecek cilt kuruluğunu da engelleyebilirsiniz. Cildinizin her zaman canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini istiyorsanız yaz aylarında güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Cildinizin ihtiyacına uygun ürünleri https://www.licape.com.tr adresinde bulabilir, ürün özellikleri ve kullanımıyla ilgili müşteri danışmanlarından destek alabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment