CİLT BAKIM MASKELERİ

Tarafından Alize
0 Yorum yap

Cilt bakımının vazgeçilmez unsurlarından birisi de cilt bakım maskeleri. Peki kaç çeşit cilt bakım maskesi var ve cilt bakım maskeleri ne amaçla ve nasıl kullanılır? 

  • Maskeler temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır.
  • Maskeler cilt tipine uygun seçilmelidir.
  • Göz ve dudak çevresi için özel hazırlanan maskeler dışında göz ve  dudak çevresine uygulamaktan kaçınılmalıdır.
  • Maskeler cilt üzerinde  belirtilen süreden daha uzun bekletilmemelidir.

Cilt Bakım Maskesi Neden Kullanmalıyız?

  • Maskeler, haftada birkaç kere uygulanır çünkü etkileri çok kuvvetlidir. Cildinizi güçlendirip, ona ihtiyacı olanı verirler. Maskeler cildi nemlendiren, cildi güçlendiren ve cilt dokusunu güzelleştiren bakımlardır. Cilde güçlü şekilde etki ederler.
  • Maskeler cildin kızarıklığını, hassasiyetini gidermede, cildi sakinleştirip güzelleştirmede önemli rol sahibidirler. Yüksek nem takviyesi ile cilt dokusunu geliştirirler. Bu maskeleri yüzünüzde yaklaşık 20 dakika tutmalısınız ki, etken maddeler cildinize absorbe olsun. 

Cilt Maskesi Çeşitleri Nelerdir?

Nemlendirici Maskeler

Nem, cilt için hayati önem taşır. Çünkü yeterli neme sahip olmayan ciltler, daha çabuk çizgilenir, kırışır. Yaşlılık belirtileri en önce bu tip ciltlerde ortaya çıkar. Cilt tipi kuru olanların her zaman yüksek nemlendiricili ürünler kullanması gerekir. Cildinizi neme doyurmak ve onu canlı, sağlıklı göstermek için nemlendirici maske kullanabilirsiniz.

Kil Maskeleri

Kil bazlı maskeler yağlı ve akne problemli ciltler için uygundur çünkü kilin ciltteki fazla yağı yok etme özelliği vardır. Üstelik kil bazlı maskeler ciltte akne oluşmasına neden olan bakterileri de öldürür. Cildi yumuşatıp pürüzsüzleştirirken aynı zamanda sıkılaştırır, gözenekleri tıkamadan onların küçülmesini sağlar.

Kilin ciltteki fazla yağı yok etme özelliğine sahip olması nedeniyle yağlı ve akne problemi yaşayan ciltler için en çok tercih edilen maske türüdür. Cildi sıkılaştırıp cilde ferahlık vererek ciltte oluşan sivilce oluşmasına neden olan bakterileri öldürerek ve siyah noktaların önüne geçer.

Krem Maskeler

Adından da tahmin edebileceğiniz üzere, krem maskeler daha çok cildi nemlendirmek ve yumuşatmak amacıyla kullanılır. Dolayısıyla normal ve kuru ciltler için uygundurlar. Aynı zamanda anti-aging özelliklerine de sahip olan bir krem maske tercih ettiğinizde cildinize gençlik ve enerjiyle dolu bir ışıltı katabilir; yılların bıraktığı izlerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Jel Maskeler

Jel maskeler genel olarak bütün cilt tiplerine uygun olsalar da daha çok kuru ciltler için önerilir. Genelde hafif bir yapıya sahip olan jel maskeler, cildinizi aynı anda gerginleştirip sıkılaştırırken diğer yandan ona hızla nem kazandırır. Aloe vera gibi bitkilerle üretilen jel maskeler cildinizi yatıştırıcı özellikleriyle de bilinir.

Çamur Maskeleri

Kil maskeler gibi, çamur maskeleri de yağlı ve sivilce sorunu yaşayan ciltler için uygundur. Ancak kil cildi daha fazla kuruturken çamur maskeleri cildin doğal yağ dengesini daha iyi korur. Yani cildinizin aşırı bir yağlanma problemi yoksa, çamur maskesi sizin için kil maskesinden daha uygun bir tercih olabilir.

Soyulan Maskeler

Yüzünüze sürdükten bir süre sonra soyarak çıkarttığınız ‘peel-off’ maskeler bu soyma işlemi sırasında kiri ve ölü hücreleri de söküp alır. Tüm cilt türleri için uygun olan peel-off maskeler cidinizi çevresel faktörlerden dolayı yerleşen toksinlerden arındırarak ona saf, taze ve tertemiz bir his kazandırır.

Kağıt Maskeler

Son zamanlarda, özellikle Uzak Doğu’dan gelen güzellik trendleriyle birlikte, kozmetik dünyasının favorisi olan kağıt maskeler birçok cilt tipine uygun çeşitleriyle cildinize bakım yapmanın pratik bir yöntemi haline geldi. Yüzünüzü kaplayan kağıt sayesinde maskenin etkisi daha da artarken kullanımının kolaylığı ile de diğer maskelere göre biraz daha avantajlı. Anti-aging’den nemlendirme özelliği taşıyan kağıt maskelere, arındıcı kağıt maskelerden sıkılaştırıcı olanlara kadar birçok kağıt maske çeşidi bulunuyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment