CİLT LEKELERİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Tarafından Alize
0 Yorum yap

Centella Asiatica

Hintçe’de “Gençlik pınarı” anlamına gelen Centella Asiatica kozmetik alanında oldukça fazla kullanılan şifalı bir bitkidir. Yaralara iyi gelmesi, sivilce ve leke karşıtı olması, sıkılaştırıcı ve yaşlanma karşıtı özellikleriyle modern cilt bakımı dünyasının vazgeçilmezi haline gelen centella, pürüzsüz ciltli Asyalı kadınların da bir numaralı tercihidir.

Çin, Japonya, Hindistan ve Endonezya başta olmak üzere, pek çok Asya ülkesinde yetişen,Gotu Kola adıyla da bilinen bitkinin cildi yatıştırma, yaraları ve tahriş olmuş cildi iyileştirme özellikleri de son derece etkilidir.Bununla birlikte ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve koyu lekeleri giderme konusunda gayet başarılıdır.Son olarak da egzama, dermatit ve sedef gibi cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinir.

Papatya Yağı

İçerisinde birçok vitamin ve minerali bulunduran papatya yağı orta çağdan günümüze​ ​birçok insan tarafından, hastalık ve cilt tedavisinde kullanılmıştır.

Papatya yağının cilt üzerinde birden çok faydası bulunmaktadır.İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildin vitamin ihtiyacını karşılar.Güneşin zararlı ışınlarından koruyup güneş lekelerinin azalmasını sağlar.Cildin nem dengesini koruyup kurumasını ve çatlamasını önler.Rahatlatma ve sakinleştirme özelliği sayesinde cildin dinlenmesini sağlar.Cilt üzerinde ki sivilceleri yok ederek cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.Cilt üzerinde oluşan mantar ve egzama hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Zambak Yağı

Zambak çiçeği yağının içerisinde demir, tanen ve uçucu yağ asitleri bulunur. Zambak bitkisi yağı insan sağlığı, saç ve cilt bakımı için oldukça faydalıdır.

Cilt sağlığı için önemli bir yere sahip olan zambak yağının içerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildin yenilenmesine de büyük oranda katkı sağlar.
Zambak çiçeği yağı cilde sürüldüğünde kan akışını hızlandırır ve cildin canlanmasını sağlar.Cilt üzerinde sivilce ve aknelerin oluşmasını engeller.Ciltteki renk farklılığının azalmasını sağlayarak, renk tonunu eşitler.
Güneş ve cilt lekelerinin azalmasını sağlar.Cildin fazla kilo alıp vermesinden ve hamilelik sırasında meydana gelen sarkma ve çatlakların azalmasına yardımcı olur.Gözaltı morluklarını ve kırışıklıkları azaltır.

Susam Yağı

Canlandırıcı ve düzenleyici yapıya sahip olan susam yağı, çok eski zamanlardan beri cilt bakımı ve sağlığı için kullanılan doğal bir yağdır.Cilt sağlığının yanı sıra saç, diş ve kemiklere iyi gelmesiyle bilinir. Bunun yanında susam yağı yemeklerde de kullanılan bir yağdır ve vücudun bağışıklığını düzenleyici etkilere sahiptir.

En çok cilt sağlığı ve güzelliği için tercih edilen susam yağı, cilt lekelenmeleri ve cildin eski sağlığını kaybetmesi durumlarında kullanılır ve önerilir.Cilt lekelenmelerini tedavi etmek ve yara izlerini kapatmak için de kullanılan susam yağı, güneşin verdiği lekelenmeleri ve doğum lekelerini kapatmak için kullanılan bir yağdır. Uzun periyotlarda ve düzenli olarak kullanıldığında; ciltte oluşan kırmızı ve kahverengi lekeleri kapatır ve pürüzsüz bir cilt kazandırır.

Tüm bunların yanı sıra susam yağı cildi sıkılaştırır ve içeriğinde bulunan antioksidanlarla cildi güçlendirir ve temizler. Toksinlerden arınmış cilt, yağlanmaz ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Kantaron Yağı

Yaraların hızlı ve izsiz bir şekilde iyileşmesini sağlamak için kullanılan kantaron yağı, bunun yanında sağlıklı bir cildin temelini de destekler. Düzenli şekilde kullanım sağlanırsa ciltte oluşan renk dağılımını eşitleme de oldukça başarılı olan kantaron yağı ciltteki renk farklılığını zamanla ortadan kaldırır ve cildin daha canlı, sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Yüze masaj yaparak uygulanan kantaron yağı, akne ve siyah nokta oluşumunun da önüne geçmede oldukça başarılıdır.

Ancak kantaron yağını cilde uygularken dikkat edilmesi gerekiyor.Yağın içeriği ile güneş ışığı uzun süre etkileşime girerse kantaron yağı cilde faydalı olmaktan çıkıp aksine ciltte leke oluşumuna sebep olabiliyor. Bu yüzden kantaron yağını cildinize uyguluyorsanız güneş ışığına çok fazla maruz kalmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment