MAKYAJ TEMİZLEME ÜRÜNLERİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Tarafından Alize
0 Yorum yap

Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Makyaj Temizlemek İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı? Krem Ya Da Losyonla Makyaj Temizlemek Doğru Mu? Cilt Tipine Göre Makyaj Temizleme Ürünü Nasıl Seçilir? Göz Ve Dudak Makyajı Temizliği Nasıl Yapılmalı? Makyaj Temizleme Suyu Etkili Midir? Doğal Makyaj Temizleme Suyu Nasıl Yapılır?

Birçok kadın için makyaj yapmak vazgeçilmez bir eylemdir. Giyilecek kıyafetten bulunulacak ortama kadar her detay gözetilerek yapılan makyaj stilleri de her geçen gün değişmektedir. Peki makyaj yaparken olduğu kadar temizlerken de gereken özeni gösteriyor musunuz? Makyaj temizleme ürünleriyle ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. İşte o detaylar…

MAKYAJ TEMİZLEME ÜRÜNLERİNİN CİLDE ETKİLERİ NELERDİR?

Ciltteki makyajı çıkarmak için kullanılan kozmetik ürünlerinin birçoğunun içeriğinde ağır kimyasallar bulunabilmektedir. Bu ürünler cilt dokusuna zarar vermekle birlikte bazen kalıcı hasarlara da sebep olabilir. Oluşabilecek en hafif etki ise cildin PH dengesinin bozulması veya cildin kurumasıdır. Özellikle hassas ciltler için oldukça tehlike arz eden makyaj temizleme ürünleri, doğru tercih yapılmazsa geri dönülmez reaksiyonlara da sebep olabilir.  Bunun yanı sıra sivilceli bir cildiniz varsa bu kimyasallar sivilceli bölgeyle temas ettiğinde yaraların oluşmasına da sebebiyet verebilir. Bu nedenle makyaj temizleme ürünü seçerken cilt tipinizi iyi analiz etmeli ve içeriği uygun ürünler ya da daha güvenilir yöntemler tercih etmelisiniz. 

MAKYAJ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Günlük hayatta bulunduğumuz ortama göre hafif ya da ağır makyaj stilleri kullanırız. Ancak makyajın uygulanmasından temizlenmesine kadar geçen süreçte cildimiz birçok kimyasala da maruz kalır. Makyajı yüzden temizlemek ise ayrı bir özen gerektirmektedir. Özellikle gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeli, yorgun cildinize uygun ürünlerle bakım yaparak dinlendirmelisiniz. 

Öncelikle makyajın cildinizden arındığından emin olun. Bunun için bir krem ya da losyon kullanabilir ya da güvenilir makyaj temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ardından mutlaka yüzünüzü cilt tipinize uygun yüz temizleme jeli ile temizleyerek gözeneklerde biriken kir ve makyaj kalıntılarını arındırın. Temizleme işlemi sonrasında ise mutlaka cildinizi nemlendirin.

MAKYAJ TEMİZLEMEK İÇİN HANGİ ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ

Yüz derisi insan vücudundaki en hassas cilttir. Bu yüzden makyaj temizleme ürünü seçerken çok iyi analiz etmek gerekir.

KREM VEYA LOSYON KULLANMAK; Makyajı temizlemek için en doğru yöntemlerden biridir. Krem ya da losyonu bir pamuk yardımıyla kullanarak makyajınızı temizleyebilirsiniz. Böylelikle cildinizi tahriş etmez, cilt deformasyonuna sebep olmazsınız. 

MAKYAJ TEMİZLEME SUYU: Makyaj temizliğinin en hızlı yolu gibi görünse de yanlış ürün tercihi ya da ürün içeriğindeki kimyasalların cilde verdiği zararlara maruz kalabilirsiniz. Makyaj temizleme suyu kullanırken göz temasından kaçınmalı, mümkünse daha doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Makyaj temizleme suyu kullandıktan sonra yüz temizleyici jel ile mutlaka yüzünüzü temizlemelisiniz. Yüz temizleyici jeller cildinizi temizlerken aynı zamanda cildinize temas eden kimyasalların yok edilmesini de sağlar. Aksi takdirde kullandığınız ürün içeriğindeki kimyasallar, cildinizin PH dengesini bozarak ağır hasarlar oluşturabilir.

MAKYAJ TEMİZLEME MENDİLİ; kullanmak en pratik yöntem olsa da çoğu zaman tam performans sağlamamaktadır. Aynı zamanda kimyasalların uzun süre yüzeyde kalması sonucu mikrobik durumlara daha fazla sebebiyet verebilir. Özellikle ürünün ıslak kalması için kullanılan farklı kimyasallar cilde ayrıca zarar vermektedir. Bu ürünlerin kullanımı gözeneklerin daha çok tıkanmasına ve makyaj kalıntıların cilt yüzeyinden derine inerek daha ciddi cilt sorunlarına sebep olabilmektedir. 

DOĞAL MAKYAJ TEMİZLEYİCİ NASIL YAPILIR?

Kimyasal bir makyaj temizleme ürünü kullanmak istemiyorsanız zeytinyağı ve gülsuyu karışımından faydalanabilirsiniz. Temiz bir sprey şişesinin içerisinde birebir oranda zeytinyağı ve gülsuyunu karıştırıp, makyaj pamuğu yardımıyla yüzünüzdeki makyajı kolayca çıkarabilirsiniz. Zeytinyağının nemlendirici etkisi ve gülsuyunun gözenekleri temizleyici ve sıkılaştırıcı etkisiyle makyajınızı temizlerken cildinize de bakım yapmış olacaksınız. Bu işlem sonrasında da mutlaka yüz temizleyici jel ile cildinizi arındırmalısınız.

MAKYAJLI CİLDİ YIKAMAK DOĞRU MUDUR?

Yüzdeki makyajı temizlemeden yıkamak doğru bir yöntem değildir. Cilt, göz ve dudak makyajınızda kullandığınız ürün içerikleri farklıdır. Direkt suyla temas ettirip, makyaj ürünlerindeki kimyasalları yüzünüzde ovuşturmak ilerleyen süreçte sivilce ve akne problemi başta olmak üzere birçok cilt sorununu da beraberinde getirecektir.

GÖZ VE DUDAK MAKYAJI TEMİZLİĞİ

Dudak makyajınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken husus yine dudaklarınızı kurutmayacak bir ürün tercih etmenizdir. Bunun için nemlendirici etkisi yüksek temizleyiciler tercih etmeli, kimyasal makyaj temizleyicilerden kaçınmalısınız.

Göz makyajının temizliği zordur. Özellikle kirpiklerin çok iyi arındırılması gerekir. Göz çevrenizi mümkün olduğunca nazik dokunuşlarla temizleyin. Rimel kullandıysanız kirpiklerinize baskı uygulamadan ılık suyla çıkartın. Ardından losyon ya da hafif yağlı doğal bir ürünle göz makyajınızı temizleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca ürünleri göz ile temas ettirmeyin. Tüm bu işlemler bittikten sonra cilt tipinize uygun yüz temizleme jeliyle tüm makyaj kalıntılarını temizlemeniz cildiniz için doğru olan bir yöntemdir.

MAKYAJ TEMİZLERKEN YÜZ TEMİZLEME JELİ KULLANMAK DOĞRU MUDUR?

Yüz yıkama jelleri cilt temizliğinde çok önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı bir cilt için cildi doğru temizlemek de en önemli faktördür. Ancak yüz temizleme jeli makyaj temizliğinde değil, makyaj ciltten arındırıldıktan sonra uygulanmalıdır. Böylece gözeneklerde kalan makyaj kalıntıları daha rahat yok edilecek ve sağlıklı bir cilt için doğru bir cilt temizliği olacaktır. Yüz temizleme jelini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli etken cilt tipinize uygun olması ve cildinizin PH dengesini bozmayacak bir ürün olmasıdır. Bu konuda bizim önerimiz Licape Yüz Temizleme Jeli olacaktır. Lİcape yüz temizleme jelinin cilt üzerindeki etkisi, gözenekleri derinlemesine temizlerken aynı zamanda PH dengesini korumasıdır. Doğal içerikli yüz temizleme jelleri, cilt deformasyonuna sebep olmadığından hem gözeneklerinizi makyaj kalıntılarından arındırır hem de cilt yapınıza uygun bir performans sağlar.

Doğa harikası benzer ürünler için; https://www.licape.com.tr/

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment